VOXEL Coin Nedir ?Geleceği Hakkında Yorumlar 2022

VOXEL Coin Nedir ?Geleceği Hakkında Yorumlar 2022
VOXEL Coin Nedir ?Geleceği Hakkında Yorumlar 2022

Merhabalar, bugün Binance launchpad ürünü olan bir oyun ve NFT projesi olan Voxel Coin incelemesi yapacağım. Son zamanlarda oldukça popüler olan blokzincir oyunları hem dikkatimi çekiyor hem de beni biraz geriyor. Sebebi ise çok fazla olmaları ve birbirine benzemeleri diye düşünüyorum. Aralarından sıyrılıp gidenler olacak ve onları bulmamız lazım. Yoksa üzerler diye düşünüyorum.

Voxel Coin Nedir ?

Kendi ekosisteminde oyunda kullanılacak olan itemleri almak için kullanılan para birimidir diyebilirim. Voxies Taktik bölümünde kurallarını sizin belirlediğiniz bir oyun oynanır. Bu tür oyunlara dünya genelinde verilen isim RPG’dir. Yani Role Playing Game kelimelerinin kısaltılması diyelim. Benzersiz NFT karakterler ile oynanan bir oyun diye kısaltayım:)

Voxies Ekosisteminde Neler Var ?

Senaryosu size ait olan bir oyun sistemi dersek yanlış olmaz. Oyunu bireysel veya takım ile oynama şansınız var. NFT kategorileri var. Az bulunan veya nadir diye kategorilendirme yapmışlar. Sistemin düzenlediği farklı kategorilerde yarış olduğunu görüyorum. Daha fazla detay isteyenler buradan whitepaper okuyabilir.

Voxel Coin Geleceği ?

Toplamda 300 milyon adet ile düşük sayıda olan bir coin olarak kategorilendirebilirim. Bunun yarısı ödüller için ayrılmış durumda ve 2022 ilk aylarından sonra ödülleri alabileceğiz. 2027 yılına kadar Voxies ekosistemi regüle olmuş toplam arz dağıtılmış olacak. Maksimum arzı da zaten 300 milyon olacak. Yani ekstra coin ekleme olmayacak. Bu sebeple dolaşımda olan miktar belirli bir plana göre olacak. Bunu gayet olumlu buluyorum. Sadece %4’lük bir kısmı sistem geliştrime fonuna ayrılmış durumda. Gerisi tamamen oyunculara ait olacak. Bundan dolayı temel değerlerini olumlu buluyorum fakat piyasa değeri anlamında kafama yatmayan şeyler var. Şu anda tüm coinler piyasaya arz edilmiş olsaydı (tamamen seyreltilmiş piyasa değeri) 900 milyon dolar yapıyor. Bu bana biraz yüksek gibi geldi. Şu andaki market hacmi bile 450 milyon dolar. Bu sektörde çok oyun projesi inceledim. Örnek vermek gerekirse şu andaki dolaşım miktarına göre Voxel 450 milyon iken, DAR coin sadece 283 milyon piyasa değerine sahip. İki proje şu aşamada karşılaştırılmayacak kadar farklılar.Bu sebeple marketcap bana biraz yüksek geldi. Bunu olumsuz buluyorum.

VOXEL Coin Nedir ?Geleceği Hakkında Yorumlar 2022
VOXEL Coin Nedir ?Geleceği Hakkında Yorumlar 2022

Son söz;

Oyun sektöründe bir şeyler yapmak isteyen bir proje diye bir algı oluştu bende. Binance projesi olması dışında çok bir artısını göremedim. VR veya AR teknolojileri çok kullanılmamış. Metaverse kavramına bir vurgu yapılsa daha iyi olurdu. Sadece blokzincir uyumlu bir oyun olması Voxel Coin’i ön plana çıkarmaz. Ekip daha sağlam çalışmalı diye düşünüyorum. Bu sebeple almadan sadece izleme moduna geçiyorum. İleride güzel ortaklık veya oyun geliştirmeleri olursa ona göre yeni değerlendirme yaparım diye düşünüyorum. Herkese bol kazançlar dilerim.

Vesselam:)

Son yaptığım oyun-metaverse projesi incelemesi olan FPL Coin incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

Sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik ile NFT’yi birleştiren TVK Coin incelememe de buradan ulaşabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*