PYM Coin Yorum PlayerMon Geleceği ve Analizi 2022

PYM Coin Yorum PlayerMon Geleceği ve Analizi 2022
PYM Coin Yorum PlayerMon Geleceği ve Analizi 2022

İyi pazarlar. 19 Kasım itibariyle, ICO sürecini yeni tamamlamış bir oyun tokeni incelemesi yapacağım. Modaya uyalım bakalım. Misafirimiz PlayerMon yani PYM Coin. Yine bir Metaverse örneklemesi ile karşı karşıyayız. Daha önceki yaptığım oyun+metaverse proje incelemelerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Yine üst menülerden kategori seçimi ile ilgi alanınıza göre seçim yapıp, incelemelerimi okuyabilirsiniz.

PlayerMon istediğiniz bir evrende, istediğiniz ve sahip olduğunuz bir karakter ile savaşabildiğiniz bir Metaverse oyunu. Gezegenleri istila edebilirsiniz, onların kaynaklarını ele geçirebilirsiniz. Whitepaper incelemesi yaparken proje ekibinin oyun işinde daha önceden var olduklarını gördüm. Pokemon Trading Card Game ve Animal Crossing oyunlarında oldukça başarılar elde etmişler.

PYM Coin Yorum PlayerMon Geleceği ve Analizi 2022
PYM Coin Yorum PlayerMon Geleceği ve Analizi 2022

PYM Coin ile Ne Yapabiliriz ?

 • Ödül kazanmak PYM Coin harcayarak karakter güçlendirmesi yapabilirsiniz.
 • Evcil hayvan yetiştirip, satabilirsiniz. Hem de NFT olarak yapabilirsiniz.
 • NFT item alışverişi yapabilirsiniz.
 • Gezegenlerde bulunması zor PlayerMons toplayabilirsiniz, bu güzel gelir demek:)
 • Farming ve staking ile pasif gelir elde edebilirsiniz.
 • Sadece evcil hayvan değil, benzersiz dekoratif ürünler üreterek bunları satabilirsiniz. Mesela bir duvar kağıdı veya taş

Şunu fark ettim, PlayerMon ekibi yarattıkları Metaverse evrenin-oyunun ilk amacını sosyalleşme olarak açıklıyorlar. Diğer oyun türlerinde ya oyun ön plana çıkıyor yada grafikler. Fakat bu projede insanların sosyalleşmesi ve PYM Coin ile evrende oy hakkına sahip olup, evrenine sahip çıkması hedeflenmiş.

Oyun içinde mekan isimleri ve detayları var. İsteyenler buradan detaylı okuyabilir fakat ben mantığını anlatmayı daha doğru buluyorum. Oyunun başlangıç noktasında size bir rehber veriliyor. Sonrasında oyun puanınıza göre savaş yaptığınız bir kule alanı var. Radix marketplace de ise alışveriş yapabiliyorsunuz. Oyun içinde $SGEM coin kazanıyorsunuz. Kazandıklarınızı karakter geliştirme, besleme veya genetik kısmında yakarak geliştirme yapıyorsunuz. Oyunun iç ekonomi parası diyebilirim GEM Coin için.

Teknik ve Temel İnceleme Yapalım

PYM Coin oyun ekosistemi Polygon ağı üzerinde geliştirilmiş. Yani MATIC Network üzerinde gelişmiş. Son zamanlarda Polygon Network popüler olmaya başladı. Çünkü ölçeklendirme çözümleri son derece güzel.

1 Milyar total supply var, yani toplamda olabilecek maksimum PYM Coin miktarı diyebilirim. Bir de oyun içi ödül ve ticaret sisteminde kullanılacak SGEM coin var. Bu token kullanılınca otomatik olarak yakılıyor. Peki dağılım nasıl derseniz:

 • %20 oyna kazan ödüllerine yani 200 milyonu
 • Yüzde 20 staking gelirlerine bu da 200 milyon eder
 • %18 takıma ayrılmış durumda. 180 milyon
 • Yüzde 15 satılacak, 150 milyon kadar
 • %10 Hazine ve % 10 da Likidite için ayrılmış. 200 milyon
 • Sistem giderleri için de %7 ayrılmış. 70 milyon

2026 ilk çeyreğe kadar 1 milyar arz rakamına ulaşacak. Daha detaylı rakamlara bakmak isterseniz buyrun buradan:)

Yukarıda da dediğim gibi 18-19 Kasım ilk IDO’su yapıldı ve hepsi satıldı. Toplamda sadece 10 milyon satış yapıldı. Whitelist sahiplerine öncelik verdiler.

Yol haritalarında baktığımda çoğu şeyi 2022 yılına bırakmışlar. Mesele:

 • 2022 ilk çeyrekte oyunda hikaye modu açılacak ve genişletilecek.
 • Tower of Creator (Kule) ranklarına göre savaşacak kişilerin olduğu yer 4 Martta bitecek
 • 2.çeyrekte GamePlay Planet bitirilecek.
 • 3.çeyrekte ise Radix NFT marketi açılacak.
 • Şimdilik bu kadar, sonrası yok:(

Son söz;

IDO da sadece 10 milyon tane sattıkları için çok dikkat çekti. Miktar az olunca bir şey kıymetli olur modundayız çünkü. Bu sebeple şu anda coinmarketcap verisine göre 2,5 milyon kişi izleme listesine PYM Coin i eklemiş. Reklamı güzel yapılmış diyebilirim. Fakat aklıma takılan şeyler var. Takıma ayrılan miktar bana biraz çok geldi. PYM Coin hiç bir zaman yanmıyor veya azalmıyor. Whitepaper okurken Metaverse kelimesi görünsede, sonrasında ciddi bir Metaverse girişimi göremedim. Oyunda bulunan özellikler şu anda tüm blokzincir oyunlarında olan şeyler. Bu oyunun IDO sunu bu kadar popüler yapan şey bence Polygon ağında olması ve güzel marketing.

Ne gibi beklentiler ile hareket edecek şimdi, onlara bakalım, yeni ortaklık açıklanabilir. Yeni oyunlar açıklanabilir. Staking oranı yüksek olacak denilebilir. Başka bir zincir anlaşması olabilir. Yani her oyunda olabilecek şeyler.

Yukarıdaki sebeplerden dolayı içime sinmeyen şeyler var ama kripto dünyasında çok saçmalığın olduğunu biliyorum. Bu sebeple orta vadeli izlemek için sembolik olarak alınır diyorum. Sepette azıcık bulunsun bakalım. Ama gerek NFT marketi gerekse Metaverse kelimesinin anlamını hakkıyla veren projelerde az değil haberiniz olsun. Risk size ait,ben azıcık al ve izle modunda olacağım PYM Coin’de.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*