FPL Coin Nedir ? Proje İncelemesi ve Geleceği 2022

FPL Coin Nedir ? Proje İncelemesi ve Geleceği 2022
FPL Coin Nedir ? Proje İncelemesi ve Geleceği 2022

Merhabalar, bugün yine metaverse ve oyun karışımı bir projeyi yazmak istedim. FPL Coin veya Farm Planet bugün ki konuğumuz. Daha çok bilinen bir coin değil. Bu sebeple alım-satım yaparken risk iştahını iyi belirleyin. Kripto piyasası risklerle doludur ve ansızın gelir. Haydi başlıyorum bakalım.

FPL Coin Nedir ?

Whitepaper incelemesi yaparken dikkatimi ilk çeken şey, proje içinde proje olması oldu. FPL Coin bir oyun parası iken bu oyunun içinde akıllı kontrat adresleri olan Sanal-Dijital NFT arsaları da ayrıca alınabiliyor. Bu yönüyle oyun coinlerinden farklı bir şey yapmış gibi görünüyorlar. Metaverse bir evrende oynanan bir oyun olarak tanımlayabilirim. Hem farklı gerçek kişilerlerle (PvP), hem de oyun motoru ile (PvE) oyun oynayabiliyorsunuz. Eğer bir NFT arsa alırsam, oyuna karşı oynamaya hemen başlayabiliyorum. Aynı zamanda karakterimi daha çok ve hızlı geliştirecek itemlere sahip oluyorum. Bu da beni PVP oyunlarda daha güçlü yapıyor. PvP oyunda oyna ve kazan modeli olduğu için, gerçek para kazanma şansım var.

Oyunda sadece 10.000 adet NFT arazi var ve 7500’ü satılmış durumda. Şu anda satılık olan arsalar 300$ fiyata sahip. Bir kişi en fazla 4 arsa alabiliyor. Arsası olan oyuncular staking(pasif gelir) özelliğini kullanabiliyorlar. NFT satışlarında %10 kesinti oluyor. %5’lik kısmı NFT sahiplerine, %2’lük kısmı ise arazi sahiplerine dağıtılıyor. %3 ise pazarlama ve geliştirme fonu olarak kullanılıyor. Bu NFT arazilerimi tüm arazi satışları bittikten sonra akıllı kontrat altyapısı ile başka yere aktarabiliyorum.

Oyunun içinde farklı oyun güçlendirici madenler ve benzeri ürünler bulunmaktadır. Fakat ben bunları tek tek yazmayacağım. Merak edenler için buraya whitepaper linkini bırakıyorum.

FPL Coin Geleceği Ne Olur ?

Yol haritalarını incelediğimde şu ana kadar uyduklarını gördüm. Bu yılın sonlarına doğru NFT marketlerini açacaklar. Aynı zamanda Farm Planet beta versiyonu ve geliştirmeleri 2022 ilk altı ayına kadar sürecek diye düşünüyorum.

10 milyar arzları var ve coinmarketcap’e göre bu aynı zamanda maksimum arz miktarı. Yani yeni token olmayacak. Mevcutta özel-ön satışta satılan 4,6 milyar FPL Coin görünmektedir. 2,5 milyarlık kısmı ise likitide de. 1 milyara yakını da takımın elinde olacak. Takımın elindekiler sadece 6 ay kilitli kalacakmış, bu çok kısa değil mi ya. 2,5 milyarlık kısmı ise oyun teşvikleri için ayrılmış durumda fakat 31.01.2022 tarihinden sonra açılacak. Daha ortada oyun yok iken tokenlerin erkenden piyasaya çıkmasının yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu piyasada güvensizlik hissi oluşturabilir. Son olarak bu sistemin komisyon oranlarına bakalım. %10 kesinti olduğunu görüyorum. %6 geliştirme ve pazarlama için ayrılmış durumda.%2 ödül ve %2’de nakit akışı için ayrılmış durumda.

Tokenlerin kilitlerinin çok hızlı açıldığını düşünüyorum. Dağıtılan ödülde bana göre çok az ve hiç cazip değil.

FPL Coin Nedir ? Proje İncelemesi ve Geleceği 2022
FPL Coin Nedir ? Proje İncelemesi ve Geleceği 2022

Son söz;

Başta da dediğim gibi çok yeni bir proje ve zaman ihtiyacı var bana göre. Ortada bir oyun yok ve yeni yılın başlarında NFT işlemleri hareketlenecek. Kilitli tokenlerin çabuk açılmasını olumsuzluk olarak algılıyorum. Araziler çok ucuz ve PvE için oyuncu geliştirmek için kullanılacak. Sadece 10.000 arsanın olması onları ileri de çok değerli kılabilir. Burada kilit nokta Metaverse evren modellemeleri ve oyun reklamı olacak. Zaten pazarlama ve reklam fonlarına çok para ayırmışlar. Eğer yapabilirlerse ve oyun tutulursa sanki iyi yerlere gelebilir diye düşünüyorum. Bu sebeple sadece izleme amaçlı az miktarda alıp sepete atıyorum. Piyasa değerinin sadece 3 milyon $ olduğu söylemek istiyorum. Eğer ekip biraz gayretli çalışırsa, bu piyasa değerinin çok komik olacağını düşünüyorum.

Herkese bol kazançlar dilerim, vesselam:)

Daha önce incelemesini yaptığım Bake Coin incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir turizm sektör coini olma yolunda ilerleyen ARV Coin incelememe de buradan ulaşabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*